Čo je filiálna terapia?
Filiálna terapia alebo Kurz rodičovských zručností je špeciálny program pre rodičov, ktorý pomáha posilňovať vzťah medzi rodičom a dieťaťom použitím hrovej polhodinky raz týždenne. Každý týždeň sa tak dieťa na 30 minút stáva stredobodom rodičovho sveta. Filiálna terapia je upravená terapia hrou, ktorá je založená na prirodzenom vzťahu medzi dieťaťom a rodičom. Terapeut učí rodičov, ako využívať terapeutické prvky pri hre s ich vlastnými deťmi. Pomáha rodičom nadobúdať a praktizovať zručnosti, ako sú empatické počúvanie, komunikovanie porozumením a zadávanie hraníc. Terapeut pracuje s rodičom a nie priamo s dieťaťom a rodič je považovaný za partnera v terapeutickom procese.
Pre koho je filiálna terapia určená?
Pre každého, kto chce byť lepším rodičom, chce rozvíjať vnímavosť a citlivosť k potrebám a svetu svojho dieťaťa a skvalitniť svoj vzťah s ním.
Taktiež je vhodný pre dieťa, ktoré sa prejavuje „symptomaticky” – záchvatmi hnevu, tzv. poruchami správania, úzkosťou, strachom, enurézou, pre dieťa, ktoré má problémy vo vzťahoch, problémy s rešpektovaním autority, nízke sebavedomie, ktoré sa podceňuje. A tiež pre dieťa, ktoré prišlo do novej (náhradnej) rodiny a je potrebné podporiť vzťah a pripútavanie dieťaťa a rodiča.
Čo je hrová polhodinka?
Hrová polhodinka je hrové stretnutie rodiča s dieťaťom v terapeutickej herni alebo doma, pričom sa používa súbor špeciálne vybraných hračiek. Tieto stretnutia prebiehajú raz do týždňa v rovnakom čase, na rovnakom mieste. Nie je to bežný čas spoločnej hry. Je to špeciálne hrové stretnutie, v ktorom dieťa udáva smer a rodič ho nasleduje. Dieťaťu vyjadruje blízkosť a porozumenie, citlivo ho prijíma, podporuje. Keď je potrebné, zadáva mu hranicu efektívnym spôsobom.
Počas tohto hrového stretnutia rodič vytvára akceptujúce prostredie, v ktorom sa dieťa cíti bezpečne a ľahšie vyjadruje prostredníctvom hry svoje obavy, radosti, starosti, túžby, hnev, samotu, nadšenie alebo pocity zlyhania. Dieťa v tomto prostredí objavuje seba samé a zažíva pocit, že je milované a jeho blízkej osobe na ňom záleží.
Aké sú ciele filiálnej terapie?
Cieľom je zlepšiť vzťah medzi rodičom a dieťaťom, ďalej vytvoriť pre dieťa akceptujúce prostredie, v ktorom môže naplno vyjadriť svoje pocity a myšlienky, zvýšiť schopnosť rodiny navzájom komunikovať, zvládať a riešiť problémy tak, aby v budúcnosti boli samostatnejší a úspešnejší v ich riešení.
Ciele pre rodičov:
- pomôcť rodičom lepšie porozumieť vlastnému dieťaťu
- pomôcť rodičom pochopiť dôležitosť hry a emócií
- znížiť u rodičov pocity frustrácie týkajúce sa ich dieťaťa
- pomôcť rodičom rozvíjať rodičovské zručnosti
- zvýšiť dôveru rodiča vo svoje rodičovské schopnosti
- pomôcť rodičom efektívnejšie komunikovať so svojím dieťaťom
- umožniť rodičom pracovať lepšie spolu ako tím
- zvýšiť rodičovské pocity vrúcnosti a dôvery voči svojím deťom
- poskytnúť rodičom bezpečnú atmosféru, v ktorej sa neboja postaviť vlastným problémom, ktoré súvisia s ich deťmi alebo ich rodičovstvom
Ciele pre deti:
- dať deťom možnosť spoznať a vyjadriť svoje emócie
- dať deťom príležitosť k tomu, aby boli počuté
- pomôcť deťom nájsť efektívne spôsoby riešenia a zvládania problémov
- zvýšiť sebavedomie a sebahodnotenie detí
- zvýšiť dôveru detí voči ich rodičom
- redukovať alebo eliminovať maladaptívne správanie a aktuálne problémy
- pomôcť deťom vyvinúť aktívnejšie správanie
Aký je priebeh filiálnej terapie?
Tréning rodičovských zručností s prvkami hrovej a filiálnej terapie môže prebiehať individuálne alebo skupinovo.
Organizácia stretnutí je nasledovná:
- Úvodná konzultácia s rodičom (bez dieťaťa) – 60-70 minút
- Úvodná nahrávka – rodič + dieťa/celá rodina – 40 minút
- Konzultácia úvodnej nahrávky + teoretické stretnutie s rodičom pred prvou nahrávkou (bez dieťaťa) – 50-55 minút
- 8-15x Nahrávka interakcie rodič + dieťa v terapeutickej herni – 30 minút
- 8-15x Konzultácia nahrávky s rodičom + teoretické podklady k jednotlivým témam (bez prítomnosti dieťaťa) – 50-55 minút
- Frekvencia stretnutí je týždenná – raz do týždňa hrová polhodinka rodiča s dieťaťom + raz do týždňa stretnutie rodiča s terapeutom, konzultácia nahrávok.